Medaus išsukimo edukacinė programa „Per barzdą varvėjo, burnoje turėjau“
Medaus išsukimo edukacinė programa „Per barzdą varvėjo, burnoje turėjau“
Programą finansuoja kultūros pasas
Programos trukmė: iki 2 val.
Grupės dydis: nuo 10 iki 20 asmenų.
Programos kaina vienam asmeniui: 14 eur. + muziejaus lankytojo bilietas
Programa skirta įvairaus amžiaus asmenims.
Programos turinys:
Edukacijos metu bus demonstruojama, kaip yra atakiuojamas korys, kaip korys dedamas į stiklinį medsukį, kaip medus sukamas medsukiu. Susipažinsite su medaus apdorojimo įrankiais. Į atakiavimo ir medaus išsukimo procesą bus įtraukiami ir lankytojai. Programos metu siūloma paskanauti šviežiai atakiuoto medaus ir medaus su koriu. Sužinosite medaus ir vaško atsiradimo paslaptis, bei jų naudą žmogaus sveikatai.
Produktai:
Medus su koriu
Arbata
Produktų naudingumas:
Medus – itin naudingas sveikatai produktas, normalizuojantis daugelio vidaus organų darbą, pagerinantis kraujo sudėtį, sustiprinantis imunitetą, jis yra galingas energijos šaltinis, taip pat turi antibakterinių savybių. Dėka savo gydomųjų savybių, medus labai plačiai ir nuo seno naudojamas liaudies medicinoje tiek gydant susirgimus, tiek profilaktiškai . Stiprina organizmo funkcijas, nes turi nemažai aktyviojo deguonies. Taigi, medus labai reikšmingas organizmo oksidacijos procesuose. Kita svarbi jo funkcija – fermentacija. Meduje yra labai daug ne tik virškinimui, bet ir organizmo funkcijoms reguliuoti reikalingų fermentų. Jame yra labai svarbių organizmui reikalingų medžiagų: daug angliavandenių, baltymų, kurie į medų patenka iš augalų kartu su nektaru ar lipčiumi, žiedadulkėmis ir su bičių liaukų sekretu. Jie skatina fermentų, kuriuos išskiria bitės organizmas aktyvumą.
Vaškas - rekomenduojama kramtyti korių medų, kurio sudėtyje yra vaško ir žiedadulkių. Tai sustiprina dantų smegenis, išvalo dantų kišenes nuo maisto liekanų, padeda kovoti su paradantoze. Nereikia bijoti praryti vaško gabaliuką, kuris kartu su pikio priemaiša, patekęs į virškinamąjį traktą, pagerins žarnyno funkciją. Be to, vaškas kramtomas burnoje, gerina seilių ir skrandžio sulčių išsiskyrimą, dėl to gerėja apetitas ir virškinimas. Į vaško sudėtį įeina sudėtingi eteriai (70-75 proc.), laisvos riebiosios rūgštys (13-15 proc.) ir angliavandeniai (12-15 proc.). Be to, vaške yra labai nedaug vandens (0,1-2,5 proc.), daug karotinoidų (provitamino A) ir kitų dažomųjų, aromatinių medžiagų. Jame yra ir mineralinių medžiagų.
Programą parengė Danutė Indrašienė